piątek, 31 maja 2013

Metoda Batii Strauss - w grupie "Kotki"


Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss
     
     Batii Strauss pochodzi z Izraela, Polskę odwiedziła w 1997 roku. Pragnęła przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną i po wielu latach poszukiwań znalazła na to skuteczny sposób. Stworzyła metodę aktywnego słuchania muzyki. Dzieci słuchają utworu i wykonują proste ruchy rytmiczne siedząc albo ruchy taneczne według wskazówek nauczyciela. W przypadku dzieci młodszych, są to proste ruchy, ilustrujące krótkie opowiadanie związane z każdym utworem muzycznym.
      Metoda Batii Strauss daje dzieciom okazję uczestniczenia w utworze muzycznym, przeniknięcia do jego struktury, a w konsekwencji radosny i rozumny odbiór dzieła. Dzieci odczuwają i przeżywają radość wspólnoty tworzenia, dostępną, jakby się mogło wydawać, tylko artystom. Metoda aktywnego słuchania muzyki pozwala na swobodną zamianę ról, jakie mogą pełnić dzieci w danym utworze muzycznym, raz występując w roli wykonawcy, a za chwilę wcielając się w dyrygenta. Dzięki tej metodzie, kształcą swoją wyobraźnię dźwiękową. A utwór, mimo wielokrotnego słuchania, nie traci na atrakcyjności.

W naszym przedszkolu realizujemy metodę aktywnego słuchania muzyki już od najmłodszej grupy. Ile sprawia ona radości można zaobserwować w dwóch krótkich filmikach, w których ukazane są kolejne etapy pracy z utworem.1 komentarz:

  1. Uwielbiam metodę BS, pięknie rozwija kulturę muzyczną dzieci:) Widać, że świetna zabawa:)

    OdpowiedzUsuń